Aféra Watergate

Aféra Watergate patří mezi nejznámější skandály, které se podařilo odhalit díky novinářské práci. Její zveřejnění vedlo až k odstoupení prezidenta USA Richarda Nixona. Jednalo se o to, že v roce 1972 vnikli do kanceláří Demokratické strany v komplexu Watergate spolupracovníci stávajícího republikánského prezidenta. chtěli do nich umístit odposlech. Jejich úkolem bylo umístit zde odposlech.

 

Celou událost zmapovali investigativní reportéři deníku Washington post Bob Woodward a Carl Bernstein, kteří za sérii reportáží následně získali Pulitzerovu cenu. Jejich odhalení vedlo ke spuštění impeachmentu v Kongresu Spojených států amerických. Prezident Nixon odstoupil poté, co ve Sněmovně reprezentantů hlasovali pro jeho vinu i straničtí kolegové z republikánské strany.

 

Po vzoru Watergate se i dnes k některým kauzám přidává koncovka -gate, např. Dieselgate nebo Penelopegate. 

aferawatergateCMYK

Tip:

Na téma této aféry vznikly dva filmy: Watergate (2018) a Všichni prezidentovi muži (1976). 

Zdroje:

Aféra Watergate: Nixonovi zlomila vaz, legitimizovala kontrolní roli médií. ct24.ceskatelevize.cz, publikováno dne 8. 8. 2014, citováno dne 13. 5. 2023. Dostupné online na: https://ct24.ceskatelevize.cz/svet/1022728-afera-watergate-nixonovi-zlomila-vaz-legitimizovala-kontrolni-roli-medii.

Zpět do obchodu