Algoritmus

Algoritmus je systém, který určuje, jaký příspěvek se vám objeví na vaší facebookové zdi, na Instagramu, Tik Toku a dalších platformách. Algoritmy na sociálních sítích mají jasný cíl – udržet vás na nich co nejdelší dobu. Čím déle budete na sítích, tím více si platformy vydělají.

Algoritmy vyhodnocují, co by vás mohlo na sítích zaujmout, a na základě toho vám předkládají obsah. Sítě zaznamenávají, jak dlouho se koukáte na fotografie, které příspěvky čtete, jaké video si pustíte znovu a které naopak přeskočíte. V souladu s tím vám předkládají obsah na míru.

Obecně lze říct, že algoritmy mohou být dobrými sluhy, ale  také zlými pány. Systémy jsou totiž natolik pokročilé, že dokážou vyhodnotit např. i to, jaké máte politické názory. Podsouvají vám tak obsah, se kterým souzníte. Z dlouhodobého hlediska to vede k tomu, že se uzavíráme do sociálních a informačních bublin, v jejichž rámci se navzájem utvrzujeme ve svém názoru.[i]

Vyzkoušejte:

Projděte si nejnovějších 25 příspěvků na libovolné sociální síti a zkuste identifikovat témata, která se vám zobrazují nejčastěji.

Zdroje

[i] BARNHART, Brent. Everything you need to know about social media algorithms. sproutsocial.com, publikováno dne 26. 3. 2021, citováno dne 14. 2. 2022. Dostupné online na: https://sproutsocial.com/insights/social-media-algorithms/


O2 Chytrá škola. Algoritmy sítí nás znají líp, než se známe sami. vyuka.o2chytraskola.cz, citováno dne 14. 2. 2022. Dostupné online na: https://vyuka.o2chytraskola.cz/clanek/58/algoritmy-socialnich-siti/

MALEŇÁKOVÁ, Veronika. Jak funguje algoritmus Facebooku. vceliste.cz, publikováno dne 11. 2. 2021, citováno dne 14. 2. 2022. Dostupné online na: https://vceliste.cz/blog/jak-funguje-algoritmus-facebooku/.

Zvolsi.info. Algoritmy na sociálních sítích: Dobrý sluha, zlý pán. Co jsou vlastně zač? internetembezpecne.cz, publikováno dne 30. 9. 2019, citováno dne 14. 2. 2022. Dostupné online na: https://www.internetembezpecne.cz/algoritmy-na-socialnich-sitich-dobry-sluha-zly-pan-co-jsou-vlastne-zac/.

 

Zpět do obchodu