Dezinformace

Dezinformace jsou falešné zprávy, které se šíří s cílem zmanipulovat jejich příjemce – ať už jednotlivce, nebo celé skupiny. Člověku, který takový obsah vytváří, se říká dezinformátor. Někdy mohou vycházet z pravdivých událostí, jež však dezinformátoři překrucují nebo zasazují do špatného kontextu.

Dezinformace mohou mít mnoho podob, například příspěvky na sociálních sítích, videa či falešné fotografie. Vzhledem k tomu, že dezinformace mohou být často nástrojem, jímž lze destabilizovat důvěru v instituce a demokracii, je boj proti nim jednou z priorit Evropské unie i České republiky.[i]


Zdroje:

[i] Ministerstvo vnitra České republiky. Definice dezinformací a propagandy. mvcr.cz, citováno dne 14. 5. 2023. Dostupné online na: https://www.mvcr.cz/chh/clanek/definice-dezinformaci-a-propagandy.aspx

NEUMANNOVÁ, Šárka. Dezinformace. encyklopedie.soc.cas.cz, citováno dne 14. 5. 2023. Dostupné online na: https://encyklopedie.soc.cas.cz/w/Dezinformace.

Oficiální internetová stránka Evropské unie. Kodex zásad boje proti dezinformacím z roku 2022. digital-strategy.ec.europa.eu, citováno dne 14. 5. 2023. Dostupné online na: https://digital-strategy.ec.europa.eu/cs/policies/code-practice-disinformation.

 

Zpět do obchodu