Dezinformační web

Slovo dezinformace označuje nepravdivou informaci, která je šířená záměrně a s cílem ovlivnit názor nebo rozhodování přijímatelů. Dezinformační web je poté webová stránka, jež takové nepravdivé a manipulativní informace zveřejňuje.

Podle datového analytika Františka Vrabela publikuje v České republice více než 90 % dezinformačních webů ve prospěch Ruska. Seznam dezinformačních webů můžeme najít také pod pojmem konspirační weby, a to například na stránce Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky.[i]

Vyzkoušejte:

Rozdělte se na dvě skupiny a diskutujte. Teze je: Stát by měl blokovat dezinformační weby. Zatímco jedna skupina tezi obhajuje, druhá je proti. Obě skupiny mají čas na přípravu a potom 3 minuty, v nichž předloží argumenty. Další 3 minuty má každá skupina na otázky pro protistranu. Následně diváci hlasují, kdo je svými argumenty přesvědčil.

Zdroje:

[i] Ministerstvo vnitra České republiky. Definice dezinformací a propagandy. mvcr.cz, citováno dne 14. 5. 2023. Dostupné online na: https://www.mvcr.cz/chh/clanek/definice-dezinformaci-a-propagandy.aspx

VÝBORNÁ, Lucie. Více než 90 procent dezinformačních webů v Česku jedná ve prospěch Ruska, říká analytik Vrabel. irozhlas.cz, publikováno dne 1. 12. 2020, citováno dne 14. 5. 2023. Dostupné online na: https://www.irozhlas.cz/zivotni-styl/spolecnost/frantisek-vrabel-dezinformace-web-koronavirus-rusko_2012010712_tzr.

Nadační fond nezávislé žurnalistiky. Přehled konspiračních, dezinformačních a kvazimediálních webů. nfnz.cz, citováno dne 14. 5. 2023. Dostupné online na: https://www.nfnz.cz/domaci-konspiracni-servery/.

 

Zpět do obchodu