Doomscrolling

Už se vám někdy stalo, že jste dlouho do noci projížděli (scrollovali) zprávy, ze kterých vám bylo smutno? Pak jste se na vlastní kůži setkali s fenoménem doomscrollingu, který je též známý jako doomsurfing. Oba pojmy shodně označují trávení nadměrného množství času u obrazovky nutkavým čtením negativních zpráv.

Při čtení o katastrofických událostech člověk může snadno nabýt dojmu, že už se na světě neděje nic dobrého. Doomscrolling v nás může vzbuzovat stres, deprese a pocity úzkosti, které často vedou k nižší spokojenosti s vlastním životem.

Předejít doomscrollingu lze podle psychologů různými způsoby. Nastavte si limity na sociální sítě. Pokud víte, že vám některé účty nebo témata nedělají dobře, přestaňte je sledovat nebo si v tu danou chvíli sociální sítě vypněte. Plánované volno netravte s telefonem v ruce, místo toho ho zaplňte aktivitou, která vás baví.[i]

Vyzkoušejte:

Napište si na papír, který obsah na internetu na vás v poslední době působil negativně. Proč? Dá se podobnému obsahu vyhnout?
doomscrollingCMYK

Zdroje:

[i] LESKIN, Paige. Staying up late reading scary news? There´s a word for that: ´doomscrolling´. businessinsider.com, publikováno 19. 4. 2020, citováno dne 13. 5. 2023. Dostupné online na: https://www.businessinsider.com/doomscrolling-explainer-coronavirus-twitter-scary-news-late-night-reading-2020-4.

SAHAKIAN, Jacquelyn Barbara. LANGLEY, Christelle. SHEN, Chun. FENG, Jianfeng. Ukraine doomscrolling can harm your cognition as well as your mood – here's what to do about it. theconversation.com, publikováno 11. 3. 2022, citováno dne 13. 5. 2023. Dostupné online na: https://theconversation.com/ukraine-doomscrolling-can-harm-your-cognition-as-well-as-your-mood-heres-what-to-do-about-it-178923

WATTS, Sarah. How to Stop Doomscrolling. Do you obsessively scan social media and websites for bad news? Stop stressing yourself out. endocrineweb.com, publikováno 18. 11. 2020, citováno dne 13. 5. 2023. Dostupné online na: https://www.endocrineweb.com/news/what-is-doomscrolling-and-how-to-stop.

SATICI, S. A., GOCET TEKIN, E., DENIZ, M. E., SATICI, B. Doomscrolling Scale: its Association with Personality Traits, Psychological Distress, Social Media Use, and Wellbeing. Applied Research in Quality of Life, publikováno dne 19. 10. 2022, citováno dne 13. 5. 2023. Dostupné online na: https://doi.org/10.1007/s11482-022-10110-7.

 

Zpět do obchodu