Echo chambers

Echo chamber (komnata ozvěn) je název pro sociální jev, kdy se člověk dostává do prostředí, které podporuje jeho názory, a je v nich tak utvrzován.

Dnes echo chambers vznikají především působením sociálních sítí, jež pomocí svých algoritmů propojují osoby se stejným názorem a pohledem na svět. Tito lidé se ve svých názorech dále utvrzují a dostávají se tak do prostředí, které jejich názor pouze umocňuje. S jinými názory a argumenty se zde člověk nesetká a jiné opoziční názory pro něj přestávají být legitimními. Při dlouhodobém vystavení člověka jednomu názoru bez možnosti poznání těch opozičních je možné, aby například i pouhý příspěvek na sítích měl následky v reálném světě. Příkladem toho může být americký útočník, který i kvůli obsahu své echo chamber střílel v americké pizzerii.[i]

Vyzkoušejte:

Zamyslete se nad tím, se kterými názorovými proudy se na internetu téměř nesetkáváte, přestože víte, že mají hodně zastánců.

Zdroje:

[i] NGUYEN, Thi C. The problem of living inside echo chambers. theconversation.com, publikováno 11. 9. 2019, citováno dne 13. 5. 2023. Dostupné online na: https://theconversation.com/the-problem-of-living-inside-echo-chambers-110486.

VAN RAEMDONCK, Nathalie. The Echo Chamber of Anti-vaccination Conspiracies: Mechanisms of Radicalisation on Facebook and Reddit. Researchgate.com, publikováno 1. 1. 2020, citováno 13. 5. 2023. Dostupné online: https://www.researchgate.net/publication/341830466_The_Digital_Age_Cyber_Space_and_Social_Media_The_Challenges_of_Security_Radicalization_edited_by_Syed_M_Khasru_Institute_for_Policy_Advocacy_and_Governance_IAPG_Allison_Wylde_Chapter_13_Resilience_Rev.

 

Zpět do obchodu