Fake news

Fake news můžeme přeložit jako falešné zprávy. Tyto zprávy úmyslně šíří nepravdivé informace a hojně se objevují na dezinformačních webech i na sociálních sítích. Jejich cílem je zmanipulovat příjemce. Využívají nejrůznější techniky, jako je vytržení informací z kontextu, citování neexistujících expertů, smyšlené informace od „anonymních“ zdrojů i tlak na emoce, jako např. strach či nenávist.

Tento pojem se však může stát až vyprázdněným, protože je často využíván i těmi, kdo zkrátka chtějí delegitimizovat své názorové oponenty a o jimi poskytnutých informacích prohlašují, že to jsou „jenom nějaké fake news“. Ostatně samotný pojem zpopularizoval Donald Trump v kampani před volbami roce 2016, kdy [i]

Diskuze ve skupině:

Naletěli jste v poslední době na ? Jakou? A jak jste přišli na to, že informace není pravdivá?

fakenews (1)
Zdroje:

[i] GREGOR, Miloš. MLEJNKOVÁ, Petra. Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích!!! Brno: CPress, 2018.

CNN. Donald Trump shuts down CNN reporter: “You're fake news”. youtube.com, citováno dne 14. 5. 2023. Dostupné online na: https://www.youtube.com/watch?v=Vqpzk-qGxMU.  

MEDZIHORSKÁ, Eva. Flat Earth Conspiracy – Konšpirácia o plochej Zemi. fakescape.cz, publikováno dne 8. 12. 2020, citováno dne 14. 5. 2023. Dostupné online na: https://www.fakescape.cz/blog/plocha-zem-konspiracni-teorie.

Zpět do obchodu