Hashtag

Hashtag je slovo nebo fráze označená symbolem #. Poprvé se hashtag objevil na Twitteru (X) v roce 2007. Nebyl to však nápad samotného Twitteru (X), ale amerického experta na technologie Chrise Messina, jenž se snažil najít snadný způsob, jak spojit lidi z celého světa, kteří diskutují o stejném tématu. Od té doby hashtag nabývá na popularitě.

Hashtag dnes slaví velký úspěch, protože pomáhá šířit povědomí o různých problémech. Tento způsob využití může být efektivní cestou, jak zviditelnit důležitá témata, spojit stejně smýšlející lidi a získat publicitu potřebnou pro změnu ve společnosti. Typické jsou tak např. #prayfor (modlím se za) hashtagy, případně hnutí #MeToo.

Hashtag může dnes sloužit také k marketingovým nebo politickým účelům. V roce 2020 se např. používal hashtag #maga (Make America Great Again) v rámci kampaně Donalda Trumpa v prezidentských volbách.[i]

Vyzkoušejte:

Vymyslete vlastní hashtag, který vás vystihuje, a napište jej na papír. Následně papíry všech zúčastněných zamíchejte a po jednom losujte. Skupina pak může hádat, komu daný hashtag patří a proč.

Zdroje:

[i] NOVOTNÁ, Lucie. Hashtag: dobrý sluha, ale zlý pán. markething.cz, publikováno dne 13. 1. 2019, citováno dne 7. 5. 2023. Dostupné online na: https://markething.cz/hashtag-dobry-sluha-zly-pan.

 

Zpět do obchodu