Spirála mlčení

Spirála mlčení je teorie, kterou používají výzkumníci v oblasti komunikace a veřejného mínění. Říká, že ochotu vyjádřit názor ovlivňuje to, co jedinec předpokládá, že si myslí další lidé.

Lidé podle autorky teorie Elisabeth Noelle-Neumann nechtějí riskovat, že by skončili ve společenské izolaci kvůli svým názorům. Neustále proto vyhodnocují, který názor je většinový a který menšinový. Pokud mají názor, který se zdá být menšinový, vyjadřují ho velmi opatrně nebo vůbec. Kvůli tomu se pak názor vnímaný jako většinový stává na veřejnosti ještě hlasitějším, zatímco ostatní názory jsou slyšet méně, jakkoli jejich potlačenost neodráží to, kolik lidí je ve skutečnosti zastává.[i]

Tip na aktivitu:

Vyberte si výzkum veřejného mínění na webu Českého statistického úřadu (czso.cz) nebo na data z paqresearch.cz. Zamyslete se nad tím, zda znáte ve svém okolí lidi, kteří by dané názory zastávali.

Zdroje:

[i] NOELLE-NEUMANN, Elisabeth. The Spiral of Silence: Public Opinion – Our Social Skin. Chicago: University of Chicago Press, 1980.

 

Zpět do obchodu